| Type | Starter |
|---|---|
| Length | 212 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Bore Diameter | 12.6 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Flange Diameter | 79 mm |
| Position / Degree | rechts ° |
| Clamp | 30,50 |
| Connecting Angle | 47 ° |
| Pinion Rest Position | 62.5 mm |
| Bore Diameter 2 | 12.6 mm |
| Function | Starter |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 47 ° |
Bosch 1986S00586 Starter Motor
Bosch 1986S00586 Starter Motor
€205.88 inc. VAT
OE
OE Numbers
0AM 911 023 K0AM 911 023 KX0AM 911 023 T0AM 911 023 TXAM911023KAM911023TL0AM911023K
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (136 kW / 185 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8V7, 8VE) (10.2013 - 04.2021) | 1.8 TFSI (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 1.8 TFSI (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.2 TFSI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.4 TFSI (92 kW / 125 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.8 TFSI (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.8 TFSI quattro (132 kW / 180 hp) |

