| Length | 232 mm |
|---|---|
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Bore Diameter | 12.5 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Flange Diameter | 76.2 mm |
| Position / Degree | links ° |
| Clamp | 30,50 |
| Pinion Rest Position | 52.5 mm |
| Bore Diameter 2 | 12.5 mm |
| Bore Diameter 3 | 12.5 mm |
| Starter Type | Floating pinion |
| Function | Starter |
| Replaces | 0001123012 |
Bosch 1986S00797 Starter Motor
€164.72 inc. VAT
Out of stock
OE
OE Numbers
02Z 911 023 FX02Z 911 023 H02Z 911 023 HX02Z 911 024 J02Z911023F
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |

