| Length | 212 mm |
|---|---|
| Voltage | 12 V |
| Bore Diameter | 12.5 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1.5 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Flange Diameter | 76.2 mm |
| Number of Thread Bores | 45 |
| Position / Degree | rechts ° |
| Clamp | 30,50 |
| Connecting Angle | 45 ° |
| Pinion Rest Position | 62.7 mm |
| Bore Diameter 2 | 13 mm |
| Starter Type | Floating pinion |
| Function | Starter |
| Fastening hole angle measurement [Degree] | 45 ° |
Bosch 1986S01117 Starter Motor
€129.99 inc. VAT
Out of stock
OE
OE Numbers
0AM 911 023 B
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |

