| Type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 37 mm |
| Outer diameter | 256 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Brake Disc Type | internally vented, slotted |
| Number of Holes | 5 |
| Minimum thickness | 19 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Surface | Coated |
| Machining | High-carbon |
| Tightening Torque | 120 Nm |
| Function | Brake Disc |
| Extra Description | XTRA LINE – Max |
| Rotor Style | internally vented, slotted |
Brembo 09.7011.75 2x Brake Discs Pair Vented
Brembo 09.7010.21 2x Brake Discs Pair Vented
€118.01 inc. VAT
Brembo 09.9772.11 2x Brake Discs Pair Vented
€135.94 inc. VAT
Brembo 09.7011.75 2x Brake Discs Pair Vented
€125.91 inc. VAT
OE
OE Numbers
1J0615301D1J0615301L1JE61530134960255Z0615301B6QD6153016R06153016R0615301C6RD6153016RF615301A6RF615301C8Z0615301B8Z0615301DJZW615301NJZW698302CBL6QD615301L6RD615301L6RM615301
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (136 kW / 185 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |

