| Type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 50 mm |
| Outer diameter | 280 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Brake Disc Type | perforated/vented |
| Number of Holes | 5 |
| Minimum thickness | 19.8 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Surface | Coated |
| Machining | High-carbon |
| Tightening Torque | 120 Nm |
| Function | Brake Disc |
| Extra Description | XTRA LINE – Xtra |
| Rotor Style | perforated/vented |
Brembo 09.9145.1X 2x Brake Discs Pair Vented
€158.98 inc. VAT
NAPA NBD5061 2x Brake Discs Pair Solid
€57.63 inc. VAT
Brembo 09.9167.1X 2x Brake Discs Pair Vented
€148.68 inc. VAT
Out of stock
OE
OE Numbers
16D6153011K0615301AC1K0615301AK1K0615301AQ1K0615301AS1K0615301S1KD615301F5C06153015C0615301CJZW615301AL16D615301L1KD615301C
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 FSI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

