| Type | Brake Pad Set, disc brake |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 57 mm |
| Width | 106 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Thickness | 17 mm |
| Additional Information 2 | with brake caliper screws, with anti-squeak plate |
| Brake System | Lucas |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| WVA Number | 23914 |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Extra Description | PRIME LINE |
Brembo P85073 Brake Pads Set
Brembo P85073 Brake Pads Set
€34.64 inc. VAT
OE
OE Numbers
1K06984511K0698451D1K0698451F1K0698451G1K0698451H1K0698451P1K0698451S3C06984513C0698451B3C0698451D4F0698451A4F0698451B4F0698451D4F0698451E4FD6984518E0698451F8E0698451J8E0698451M8P0098601M8P0098601NJZW698451DJZW698601BHL1K0698451GL1K0698451HL1TD698451L3C0698451BL4FD698451L8E0698451J
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 FSI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

