| Type | Oil Pressure Switch |
|---|---|
| Diameter | 10 mm |
| Thread Size | 0, M10x1 |
| Number of Poles | 1 -pin connector |
| Spanner Size | 24 |
| Pressure | 0.7 bar |
| Function | Oil Pressure Switch |
| Switch point from | 0.55 °C |
| Extra Description | Cambiare |
| Switch pressure to [bar] | 0.85 bar |
Cambiare VE706055 Oil Pressure Switch
Cambiare VE706055 Oil Pressure Switch
€14.22 inc. VAT
OE
OE Numbers
038919081038919081C038919081D038919081H038919081K110880812069771M219278AA68028946AA68028946AB9486062030094860620301K68028946ABMN980250MN980277XM219278BA
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 1.8 TFSI (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.8 TFSI (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.8 TFSI quattro (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | S3 2.0 quattro (221 kW / 300 hp) |

