| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Right, Lower |
| Length | 470 mm |
| Height | 80 mm |
| Width | 390 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC2482 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Delphi TC2483 Wishbone / Suspension Arm
NAPA NST2435 Wishbone / Suspension Arm
€86.80 inc. VAT
Delphi TC1334 Wishbone / Suspension Arm
€102.10 inc. VAT
Delphi TC2483 Wishbone / Suspension Arm
€89.94 inc. VAT
OE
OE Numbers
1K0407152AA1K0407152AB1K0407152AH1K0407152BC1K0407152BD1K0407152N1K0407152P1K0407152Q
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 FSI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

