| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Front |
| Length | 445 mm |
| Height | 67 mm |
| Width | 170 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Paired article numbers | TC3282 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Delphi TC3283 Wishbone / Suspension Arm
NAPA NST2579 Wishbone / Suspension Arm
€35.60 inc. VAT
Delphi TC2256 Wishbone / Suspension Arm
€47.63 inc. VAT
Delphi TC3283 Wishbone / Suspension Arm
€46.59 inc. VAT
OE
OE Numbers
1K0 505 224K1K0505224E1K0505224F1K0505224H
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 FSI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

