| Type | Alternator |
|---|---|
| Voltage | 14 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Quality | DENSO |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12-volt electrical system |
| Function | Alternator |
| Gross Weight | 7180 g |
Denso DAN3001 Alternator
Gates OAP7013 Overrunning Alternator Pulley
€71.09 inc. VAT
NAPA NAL1791 Alternator
€221.92 inc. VAT
Denso DAN3001 Alternator
€195.89 inc. VAT
OE
OE Numbers
03L 903 023 F045 903 023 G06F 903 023 A06F 903 023 C06F 903 023 F06F 903 023 H06F 903 023 J07K903023A
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 FSI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

