| Type | Starter |
|---|---|
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1.5 kW |
| Quality | DENSO |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 3620 g |
Denso DSN1464 Starter Motor
Denso DSN1464 Starter Motor
€195.53 inc. VAT
OE
OE Numbers
02E 911 023 M02E 911 023 MX02E 911 024 B02E 911 024 BX02E 911 024 D02E 911 024 DX02E 911 024 M02E 911 024 MX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8V7, 8VE) (10.2013 - 04.2021) | 1.8 TFSI (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 1.8 TFSI (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.8 TFSI (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.8 TFSI quattro (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | S3 2.0 quattro (221 kW / 300 hp) |

