| Type | Starter |
|---|---|
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1 kW |
| Quality | DENSO |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 3360 g |
Denso DSN3006 Starter Motor
Denso DSN3006 Starter Motor
€134.96 inc. VAT
OE
OE Numbers
02T 911 023 R02T 911 023 RX02T 911 023 S02T 911 024 A02T 911 024 B02T 911 024 C02T 911 024 K02T 911 024 N
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.2 TFSI (63 kW / 86 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |

