| Type | Starter |
|---|---|
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 12 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Quality | DENSO |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 3730 g |
Denso DSN963 Starter Motor
Denso DSN963 Starter Motor
€225.29 inc. VAT
OE
OE Numbers
02Z 911 023 M02Z 911 023 MX02Z 911 023 N02Z 911 023 NX02Z 911 023 P02Z 911 023 PX02Z 911 024 K02Z 911 024 KX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |

