| Type | Wheel Bearing Kit |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 67.7 mm |
| Additional Information | Photo corresponds to scope of supply |
| Outer diameter | 136.5 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Inner diameter | 32 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Replaces | 713610620 |
FAG 713611000 Wheel Bearing Kit
FAG 713611000 Wheel Bearing Kit
€60.15 inc. VAT
OE
OE Numbers
1T0501611AC1T0501611AL1T05986111T0598611B1TD501611B3G05986113G0598611A5QF5986117N05986118S0598611L1TD501611B
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 FSI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

