| Type | Belt Pulley, crankshaft |
|---|---|
| Width | 30 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Outer diameter | 143 mm |
| Inner diameter | 16 mm |
| Number of grooves | 6 |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Extra Description | DriveAlign™ |
Gates TVD1147A Crankshaft Pulley (TVD)
Gates T39087 Aux Belt Tensioner
€96.21 inc. VAT
NAPA NOP1083 Overrunning Alternator Pulley
€37.55 inc. VAT
Gates TVD1147A Crankshaft Pulley (TVD)
€71.42 inc. VAT
OE
OE Numbers
06H 105 243 F06H 105 243 G06H 105 243 K06H 105 243 M06H 105 243 Q06H105243CL06H105243F
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8V7, 8VE) (10.2013 - 04.2021) | 1.8 TFSI (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 1.8 TFSI (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.8 TFSI (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.8 TFSI quattro (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | S3 2.0 quattro (221 kW / 300 hp) |

