| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Height | 112.0 mm |
| Diameter | 52.5 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Thickness | 3.0 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter 2 | 24 mm |
| Seal Diameter | 59.0 mm |
| Packaging height | 12.00 cm |
| Packaging length | 6.0 cm |
| Packaging width | 6.00 cm |
| Function | Oil Filter |
| Inner diameter 3 | 23.9 mm |
| Net Weight | 38 g |
Mahle OX1217D Oil Filter
Mahle OX1217D Oil Filter
€12.10 inc. VAT
OE
OE Numbers
06K11546606K11556206K1156206L11546606L115466C06L11556206L115562B958115466009581155620095811556201
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8V7, 8VE) (10.2013 - 04.2021) | 1.8 TFSI (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 1.8 TFSI (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.8 TFSI (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.8 TFSI quattro (132 kW / 180 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | S3 2.0 quattro (221 kW / 300 hp) |

