| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Height | 141 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Outer diameter | 71 mm |
| Inner diameter | 33 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Outer diameter 1 | 15 mm |
| Function | Oil Filter |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
Mann HU719/7X Oil Filter
Mann HU719/7X Oil Filter
€8.57 inc. VAT
OE
OE Numbers
0 172 777045 115 466045 115 466 A045 115 466 B045 115 466 C045 118 466070 115 562071 115 466071 115 562071 115 562 A071 115 562 B071 115 562 C1118 1841250 67935-8M0067393510 9147 568001297AAK68001297AAMN 980125MN 980408MZ 690902TS 200008VW071115562C
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

