| Type | Fuel filter |
|---|---|
| Height | 116 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Inner diameter | 19 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Fuel filter |
| Replaces | PU936/1X |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
Mann PU936/3x Fuel Filter
OE
OE Numbers
1K0 127 177 B1K0 127 400 K1K0 127 400 L1K0 127 434 B
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

