| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Height | 123 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Additional Information 2 | with one anti-return valve |
| Thread Size | 3/4-16 UNF |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Bypass Valve Opening Pressure | 2.5 bar |
| Part number of the recommended special tools | LS 7 |
| Function | Oil Filter |
| Gasket outer diameter | 71 mm |
| Gasket inner diameter | 62 mm |
| Replaces | W719/30(10) |
| EU Product Safety Regulation (GPSR) | IEC 60417-6183 mechanical expertise required |
Mann W719/30 Oil Filter
Mann W719/30 Oil Filter
€11.64 inc. VAT
OE
OE Numbers
0009831444034 115 561 A06A 115 56106A 115 561 B06A 115 561 E078 115 561 K171 9411J878-324311JM 115 561 BZ510 9539 1HH153-32430VW06A115561B
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |

