| Type | Alternator |
|---|---|
| Length | 2601 mm |
| Height | 1999 mm |
| Width | 2250 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 56 mm |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
NAPA NAL1087 Alternator
€265.85 inc. VAT
Out of stock
OE
OE Numbers
06B 903 016 G06B 903 016 GX06B903015AB06B903016AA06B903016AB06B903016ABX06B903016AC06B903016AE06B903016AF06B903016AX06B903016EX06B903016P06B903016PX06B903016Q06B903016QX06B903016S06B903019E06B903019EX06B903019G06B903019GX06D90301606D903016A06D903016AX06D903016X06J903023C06J903023CX313604
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |

