| Type | Brake Pad Set, disc brake |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 156 mm |
| Additional Information | with retaining spring |
| Thickness | 20 mm |
| Brake System | ATE |
| Wear Warning Contact | with integrated wear warning contact |
| Inspection Tag | 90R-01108/751 |
| Height 1 | 71 mm |
| Height 2 | 66 mm |
| Number of wear indicators | 1 Per Axle |
| Warning Contact Length | 155 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
NAPA NBP1387 Brake Pads Set
NAPA NBP1387 Brake Pads Set
€38.06 inc. VAT
OE
OE Numbers
1K06981511K0698151C1K0698151E3C06981513C0698151A3C0698151B3C0698151C3C0698151D3C0698151J3C0698151K3C0698151P5K06981515K0698151A5K0698151B8J06981518J0698151CJZW698151B
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (136 kW / 185 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 FSI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

