| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
|---|---|
| Height | 145 mm |
| Diameter | 97 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Seal Diameter | 50 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 27 |
| Length 2 | 75 mm |
| Machined | with groove in inner part (inside) |
| Drive Shaft | without ABS ring |
| Function | Joint, drive shaft |
NAPA NCV1167 CV Joint
NAPA NCV1167 CV Joint
€43.98 inc. VAT
OE
OE Numbers
6R0498099A6R0498099AX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (136 kW / 185 hp) |

