| Type | Starter |
|---|---|
| Length | 2700 mm |
| Height | 1359 mm |
| Width | 1621 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1.1 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
NAPA NSM1023 Starter Motor
NAPA NSM1023 Starter Motor
€143.18 inc. VAT
OE
OE Numbers
000151280100215125010021516101006151120102M-911-023-E02Z911023E02Z911023EX02Z911023G02Z911023GX02Z911024P02Z911024PX2151250121512801215161013151610131516201512620170915126201710751262017271A0001512801A0021512501A0021516101A0061511201
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 FSI (110 kW / 150 hp) |

