| Type | Starter |
|---|---|
| Length | 2700 mm |
| Height | 1359 mm |
| Width | 1621 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 10 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
NAPA NSM1488 Starter Motor
NAPA NSM1488 Starter Motor
€133.31 inc. VAT
OE
OE Numbers
02E911023H02E911023HX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

