| Type | Starter |
|---|---|
| Length | 2700 mm |
| Height | 1359 mm |
| Width | 1621 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
NAPA NSM1541 Starter Motor
NAPA NSM1541 Starter Motor
€181.82 inc. VAT
OE
OE Numbers
02E911024A02E911024AX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8V7, 8VE) (10.2013 - 04.2021) | 2.0 TDI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 2.0 TDI (105 kW / 143 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 2.0 TDI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 2.0 TDI (105 kW / 143 hp) |

