| Type | Thermostat, coolant |
|---|---|
| Height | 22 mm |
| Diameter | 55 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Diameter 1 | 53 mm |
| Height 1 | 22 mm |
| Opening Temperature | 88 °C |
| for OE number | 13H7604 |
| Function | Thermostat, coolant |
| Number of Seals | 8 |
NAPA NTH1159 Coolant Thermostat
Gates TH388105G1 Coolant Thermostat
€169.83 inc. VAT
Gates TH47787G1 Coolant Thermostat
€70.56 inc. VAT
NAPA NTH1159 Coolant Thermostat
€13.94 inc. VAT
OE
OE Numbers
041312400K054151711 452 3571 461 9311338 055133803513H76041459319147282421200-2H60521200-85G0621200-99B1221200-99B1321200-BX00021200-P650021200-P750021200-P790521200-P799121200-Q900021200-V010521200-V02052120099B1121200AA11121200AA12125500226004131 2406 173 232610830683F8575AAA683F8575ABA691F8575AA692F8575AA83039358358061891F8575AA89BM8575AC9019418594 468 57898089988ERT180ERT9ETC4765GTS 106GTS 1106RF 01 99 152
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

