| Type | Charge Air Cooler |
|---|---|
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 617 mm |
| Core Width | 406 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Replaces | 30226 |
NRF 30454 Intercooler
NRF 30454 Intercooler
€123.69 inc. VAT
OE
OE Numbers
1K01458031K0145803A1K0145803AN1K0145803B1K0145803BB1K0145803CD1K0145803E1K0145803L1K0145803M1K0145803S1K0145803T1K0145805E1K0145805G3C0145805F3C0145805G3C0145805P3C0145805R
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 FSI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

