| Type | Heat Exchanger, interior heating |
|---|---|
| Additional Information | with attachment/mounting material |
| Material | Aluminium |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 185 mm |
| Core Width | 175 mm |
| Core Depth | 32 mm |
NRF 54271 Heater Matrix
€46.56 inc. VAT
Out of stock
OE
OE Numbers
1K08190311K0819031A1K0819031B1K0819031C1K0819031D1K0819031E
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 FSI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

