| Type | Shaft Seal, crankshaft |
|---|---|
| Placement on Vehicle | frontal sided |
| Height | 10 mm |
| Material | PTFE (polytetrafluoroethylene), ACM (Polyacrylate) |
| Outer diameter | 48 mm |
| Additional Information 2 | with mounting sleeve |
| Inner diameter | 35 mm |
| Radial Shaft Seal Design | A SL |
| Swirl Type | Right-hand Twist |
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
Reinz 61-36650-00 Cylinder Head Gasket
€46.58 inc. VAT
Glyco H1325/5 STD Main Bearing
€68.36 inc. VAT
Reinz 81-34366-00 Crankshaft Oil Seal
€13.76 inc. VAT
Out of stock
OE
OE Numbers
038 103 085 E1 100 69168000666AA955.101.085.00MN980009
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (136 kW / 185 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 FSI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

