| Type | Shaft Seal, camshaft |
|---|---|
| Placement on Vehicle | frontal sided |
| Height | 10 mm |
| Material | FPM (fluoride rubber) |
| Outer diameter | 47 mm |
| Inner diameter | 32 mm |
| Radial Shaft Seal Design | A |
| Swirl Type | Right-hand Twist |
| Function | Shaft Seal, camshaft |
Reinz 81-40538-00 Camshaft Oil Seal
Gates VVS212 Camshaft Adjuster Valve
€76.02 inc. VAT
Reinz 81-90052-00 Crankshaft Oil Seal
€96.94 inc. VAT
Reinz 81-40538-00 Camshaft Oil Seal
€13.58 inc. VAT
OE
OE Numbers
03L 103 08565.04901.0001
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8V7, 8VE) (10.2013 - 04.2021) | 2.0 TDI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 1.6 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 1.6 TDI (81 kW / 110 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 2.0 TDI (105 kW / 143 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 2.0 TDI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.6 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 2.0 TDI (105 kW / 143 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 2.0 TDI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 2.0 TDI quattro (110 kW / 150 hp) |

