| Type | Clutch Kit |
|---|---|
| Max. transferable engine torque | 1320 Nm |
| Guarantee | 1 year guarantee or up to 20,000km |
| Function | Clutch Kit |
| Extra Description | Track |
| Friction Lining Material | Ceramic |
| Torque Capacity up to | 1320 Nm / 980 Ft Lb |
| recommended Torque | 930 Nm |
UniClutch UC0824200 Modular Sport Twin Disc Clutch
€637.53 inc. VAT
LuK 623322700 Clutch Kit 3pc (Cover+Plate+Releaser)
€208.98 inc. VAT
UniClutch UC0821200 Modular Track Twin Disc Clutch
€799.44 inc. VAT
Out of stock
OE
OE Numbers
No OE numbers have been recorded for this product.
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | S3 2.0 quattro (221 kW / 300 hp) |

