| Type | Alternator |
|---|---|
| Length | 188 mm |
| Voltage | 14 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Plug Type ID | 125 |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 49.5 mm |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Alternator type | excl. vacuum pump |
| Number of grooves | 6 |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Clamp | B+(M8) |
| Distance from pulley to alternator | 39.5 mm |
| Function | Alternator |
| Replaces | F000BL08A0 |
Bosch 1986A01092 Alternator
Bosch 1986A01092 Alternator
€427.65 inc. VAT
OE
OE Numbers
03L 903 023 K03L 903 023 KX03L 903 023 L04L 903 024 S04L 903 024 SX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8V7, 8VE) (10.2013 - 04.2021) | 2.0 TDI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 1.6 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 1.6 TDI (81 kW / 110 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 2.0 TDI (105 kW / 143 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 2.0 TDI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.6 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 2.0 TDI (105 kW / 143 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 2.0 TDI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 2.0 TDI quattro (110 kW / 150 hp) |

