| Type | Alternator |
|---|---|
| Length | 2350 mm |
| Height | 1699 mm |
| Width | 1849 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
NAPA NAL2026 Alternator
NAPA NAL2026 Alternator
€319.16 inc. VAT
OE
OE Numbers
04L903021G04L903021GX04L903023K04L903023KX04L903024T
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 1.6 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 1.6 TDI (81 kW / 110 hp) |

