| Type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 48 mm |
| Outer diameter | 272 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes | 5 |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Extra Description | PRIME LINE – UV Coated |
| Rotor Style | solid |
Brembo 08.B413.21 2x Brake Discs Pair Solid
NAPA NBD5742 2x Brake Discs Pair Vented
€71.16 inc. VAT
Bosch 0986479914 2x Brake Discs Pair Vented
€100.88 inc. VAT
Brembo 08.B413.21 2x Brake Discs Pair Solid
€98.52 inc. VAT
OE
OE Numbers
5QD615601A6R06156016R0615601B
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A1 Hatchback (8X1, 8XK) (05.2010 - 10.2018) | 1.6 TDI (66 kW / 90 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (136 kW / 185 hp) |
| AUDI | A1 Sportback (8XA, 8XK) (09.2011 - 10.2018) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |

