| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
| Length | 463 mm |
| Height | 104 mm |
| Width | 420 mm |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | TC3316 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Replaced by | TC1334 |
Delphi TC3315 Wishbone / Suspension Arm
NAPA NST2003 Wishbone / Suspension Arm
€110.61 inc. VAT
Delphi TC8590KIT Suspension Kit
€77.67 inc. VAT
Delphi TC3315 Wishbone / Suspension Arm
€102.44 inc. VAT
OE
OE Numbers
1K0 407 151AA*1K0 407 151AH*1K0 407 151Q*1K0407151AB*1K0407151AD*1K0407151BC*1K0407151N*1K0407151P*
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 FSI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

