| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
|---|---|
| Placement on Vehicle | Rear, Left, Right |
| Length | 357 mm |
| Height | 64 mm |
| Width | 60 mm |
| Material | Steel Pipe |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Delphi TC8590KIT Suspension Kit
Delphi TC3315 Wishbone / Suspension Arm
€102.44 inc. VAT
Delphi TC2141 Wishbone / Suspension Arm
€97.31 inc. VAT
Delphi TC8590KIT Suspension Kit
€77.67 inc. VAT
OE
OE Numbers
1K0 501 529F1K0 501 529H1K0 501 529J1K0 501 529K1K0 501 530B1K0 501 530C7N05015297N0501530
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.6 (75 kW / 102 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 FSI (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (100 kW / 136 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 2.0 TDI (103 kW / 140 hp) |

