| Type | Starter |
|---|---|
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 2 kW |
| Quality | DENSO |
| Function | Starter |
| Gross Weight | 4510 g |
Denso DSN1463 Starter Motor
€243.09 inc. VAT
Out of stock
OE
OE Numbers
0AM 911 021 B0AM 911 021 BX0AM 911 021 E0AM 911 021 EX0AM 911 023 G0AM 911 023 GX0AM 911 023 H0AM 911 023 HX0AM 911 023 J0AM 911 023 JX0AM 911 023 M0AM 911 023 MX
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 1.6 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 1.6 TDI (81 kW / 110 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.6 TDI (77 kW / 105 hp) |

