| Type | Timing Belt |
|---|---|
| Length | 1143 mm |
| Width | 30 mm |
| Number of Teeth | 120 |
| Colour | Black |
| Tooth Pitch | 9.525 mm |
| Function | Timing Belt |
| Extra Description | PowerGrip™ |
| Belt Material | HNBR (hydrogenated nitrile butadiene rubber) |
| Tensile Cord Material | Fiberglass |
Gates 5569XS Timing Belt
Gates 5569XS Timing Belt
€53.04 inc. VAT
OE
OE Numbers
038109119L038109119N038109119P038109119S1100672113181212506363M216268AAXM216268AAXM216268BA
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8P1) (05.2003 - 08.2012) | 1.9 TDI (77 kW / 105 hp) |

