| Type | Timing Belt |
|---|---|
| Length | 270 mm |
| Width | 12 mm |
| Number of Teeth | 54 |
| Colour | black |
| Tooth Pitch | 5 mm |
| Function | Timing Belt |
| Extra Description | PowerGrip™ |
| Belt Material | HNBR (hydrogenated nitrile butadiene rubber) |
| Tensile Cord Material | Fiberglass |
Gates 5698XS Timing Belt
Gates 5698XS Timing Belt
€15.18 inc. VAT
OE
OE Numbers
06H 121 605 E1066004700P700000277
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 1.8 TFSI (118 kW / 160 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8P7) (04.2008 - 05.2013) | 2.0 TFSI (147 kW / 200 hp) |

