| Type | Timing Belt |
|---|---|
| Length | 1141 mm |
| Width | 20 mm |
| Number of Teeth | 163 |
| Colour | Black |
| Tooth Pitch | 7 mm |
| Function | Timing Belt |
| Extra Description | PowerGrip™ |
| Belt Material | HNBR (hydrogenated nitrile butadiene rubber) |
| Tensile Cord Material | Fiberglass |
Gates 5680XS Timing Belt
Gates 5680XS Timing Belt
€23.74 inc. VAT
OE
OE Numbers
04E 109 11904E 109 119 C04E 109 119 F04E 109 119 G04E 109 119 L2554777VWN3CA-6268-AA
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Citycarver (GBH) (07.2019 - 06.2022) | 25 TFSI (70 kW / 95 hp) |
| AUDI | A3 allstreet (8Y) (02.2024 - ...) | 35 TFSi (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Convertible (8V7, 8VE) (10.2013 - 04.2021) | 1.4 TFSI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Hatchback (8V1, 8VK) (04.2012 - 10.2020) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.2 TFSI (77 kW / 105 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.4 TFSI (103 kW / 140 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.4 TFSI (90 kW / 122 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.4 TFSI (92 kW / 125 hp) |

