| Type | Timing Belt |
|---|---|
| Length | 405 mm |
| Width | 10 mm |
| Number of Teeth | 81 |
| Colour | Black |
| Tooth Pitch | 5 mm |
| Function | Timing Belt |
| Extra Description | PowerGrip™ |
| Belt Material | HNBR (hydrogenated nitrile butadiene rubber) |
| Tensile Cord Material | Fiberglass |
Gates 5682XS Timing Belt
OE
OE Numbers
04C 121 60504E 121 605 J04E 121 605 L04E 121 605 M05E 121 6052684687VWN3CA-6K288-BA
FIT
Compatible Vehicles
| Make | Model | Engine |
|---|---|---|
| AUDI | A1 Citycarver (GBH) (07.2019 - 06.2022) | 25 TFSI (70 kW / 95 hp) |
| AUDI | A3 allstreet (8Y) (02.2024 - ...) | 35 TFSi (110 kW / 150 hp) |
| AUDI | A3 Saloon (8VS, 8VM) (05.2013 - 08.2021) | 1.2 TFSI (77 kW / 105 hp) |

